Żywopłot z bukszpanu

Żywopłoty można traktować, jako ogrodzenia, elementy dzielące przestrzeń lub wydzielające obszary funkcjonalne. Najprostsze żywopłoty mają gładkie boki i płaski wierzch, podcięty pod kątem prostym. Można to osiągnąć bez trudu pomagając sobie długą deską, poziomicą i pionem murarskim.

Na niskie żywopłoty lub obramowania rabat najczęściej stosuje się jak i zaleca krzewy wolno rosnące a jednym z nich jest bukszpan. Żywopłoty wymagają przynajmniej raz w roku cięcia, najlepszą porą na przycinanie jest lato, może być to koniec czerwca, gdy zakończy się główny przyrost. W późniejszym okresie bukszpan rośnie już słabiej i następnej wiosny żywopłot powinien zachować się w takiej formie, w jakiej go ukształtowaliśmy. Pamiętaj, że należy regularnie czyścić ziemię pod żywopłotem, usuwać chwasty i trawę i wykopywać samosiejki.

Bukszpan żywopłot

Odmładzanie żywopłotu

Żywopłoty bardzo często mają na celu odgrodzenie posiadłości od sąsiadów. Bukszpany idealnie spełniają się w tej roli. Wystarczy je odpowiednio pielęgnować, żeby móc się cieszyć gęstym i pięknym żywopłotem. Należy od czasu do czasu zrobić im cięcie prześwietlające. W tym celu trzeba uciąć przy ziemi kilka starych pędów i w ten sposób zapewnić dostęp światła do młodych gałęzi.