Bukszpan w donicy

Bukszpan zasadzony w doniczkach, wymaga szczególnej uwagi, w odróżnieniu do bukszpanu zasadzonego bezpośrednio do gruntu. Ważne jest zasilenie, najlepiej nawozem w postaci granulek, długo się rozkładającym. Częstotliwość aplikacji, w zależności, od rodzaju nawozu, waha się od 3 do 15 miesięcy. Przy błędach pielęgnacyjnych, zarówno braku odżywiania jak i braku wody, liście staną wówczas miedziano-brązowe, a ich brzegi będą żółknąć. Zasilenie jak i staranne podlewanie, może w ciągu paru tygodni przywrócić roślinie prawidłową kondycje.

Bukszpany w donicach należy szczególnie chronić przed przemarznięciem, należy osłonić roślinę przed mroźnym wiatrem, a samą doniczkę odizolować od ziemi i owinąć agrowłókniną aby nie dopuścić do przemarznięcia bryły korzeniowej.

Bukszpan donica

Mam mały bukszpan w donicy, stoi na tarasie.

1. Jak często powinnam go podlewać?
W miarę potrzeby, codziennie, w upalne dnie nawet 2 razy dziennie. Zimą, w bezmroźne dni, również.

2. Czy powinnam zraszać listki?
Listki nie muszą być zraszane.

3. Czy na zimę powinnam zostawić go na tarasie czy schować do mieszkania?
Raczej nie należy trzymać bukszpanu w domu, ponieważ jest rośliną trującą, oczywiście, gdyby ktoś chciałby ją skonsumować, a po za tym, posiada specyficzny zapach. Może pozostać na tarasie, należy pamiętać jedynie o podlewaniu w bezmroźne dni.

4. Jaką glebę należy wybrać dla bukszpanów w doniacach?
Bukszpan potrzebuje gleby o odczynie obojętnym, lub lekko zasadowym.

5. Mam duże bukszpany w plastikowych donicach, które na zime pozostają w ogrodzie. Czy trzeba je za kazdym raze zadołować na zimę czy przetrwaja ja w tych donicach, bo robią sie coraz większe i coraz cięższe?
Dołowanie jest o wiele bezpieczniejsze, jednak można je pozostawić w donicach o ile nie bedą przemarzały im korzenie

6. Czy bukszpan może być uprawiany w pomieszczeniu?
Poza przypadkami kiedy jest to bukszpan bonsai nie powinien on być uprawiany wewnątrz pomieszczeń.

7. Czy można górę rośliny na zimę okryć folią, np. założyć torbę foliową celem zabezpieczenia przed przemrożeniem?.
Rośliny w donicy możemy zabezpieczyć na zimę wykorzystując gałązki drzew iglastych, tkaniny cieniówkowej, ewentualnie tektury falistej. Folia może blokować dopływ powietrza do rośliny.