Jak zrobić topiary z bukszpanów

Bukszpan jest rośliną, która idealnie nadaje się do tworzenia trójwymiarowych rzeźb, jakimi są topiary.

Poprzez regularne podcinanie krzewów, można uzyskać rozmaite kształty, ograniczone jedynie wyobraźnią ogrodnika. Przed przystąpieniem do tworzenia topiarów warto upewnić się, czy posiadane warunki glebowe będą sprzyjały rozrostowi bukszpanu. Następnym krokiem jest zasadzenie, regularne podlewanie oraz nawożenie roślin. Zaleca się trzykrotne podcinanie bukszpanu w ciągu roku, które powinno nastąpić w okresie od kwietnia do sierpnia. Czas oczekiwania na efekt finalny uzależniony jest od upragnionej wielkości oraz kształtu topiarów. Bukszpany tolerują prawie każdy rodzaj cięcia. Można z nich formować kule, stożki i inne figury. Ważne jest żeby zacząć przycinanie jeszcze młodych roślin, gdyż bukszpan źle znosi cięcie starego drzewa. Należy skarać tylko młode i jeszcze zielone pędy. Najlepiej zrobić to pod koniec czerwca, gdy zakończy się główny przyrost rośliny.

Przycinając formy kuliste należy ustawiać ostrza tak, by przemieszczały się płynnie po powierzchni kuli. Jeśli nie mamy pewności czy wystarczająco uformowaliśmy kulę, należy zostawić trochę zapasu i odsunąć się by ocenić efekt własnej pracy. Przed przycinaniem można na ziemi rozłożyć płachtę, na którą będą spadać odcięte fragmenty. Usuniesz je w ten sposób bardzo szybko i dokładnie zapobiegając tym samym różnym chorobom.

Bukszpan topiary

Pielęgnacja topiarów z bukszpanów

Topiary z bukszpanu nie wymagają wytężonej pielęgnacji. Doskonale rosną zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu. Topiary potrzebują jednak nawożenia oraz podlewania. Odpowiednią ilość substancji mineralnych mogą zapewnić granulki długo rozkładające się w glebie. Ukształtowane rzeźby z bukszpanu należy podcinać raz do roku, w okresie wiosennym. Jeżeli posiadamy topiary w donicach, wyjątkowo ważne staje się ich regularne i obfite podlewanie, bez którego rośliny żółkną i tracą liście.